Vastutustundlik mängimine

Kasiinos mängimine võib olla lõbus meelelahutus, kuid pole mingi saladus, et kasiinomängud on hasartmängud, mis võivad tekitada sõltuvust. Hasartmängusõltuvus võib täielikult kaaperdada elu ning tuua kaasa allakäiguspiraali.

Selliste mustade stsenaariumite vältimiseks järgivad kõik ausad ja korralikud Eesti kasiinod vastutustundliku mängimise põhimõtteid, mis on loodud just selleks, et vältida mängijatel hasartmängusõltuvuse tekkimist.

Vastutustundlik mängimine pole lihtsalt sõnakõlks, vaid see on reaalne küsimus, millele tuleb kasiinos mängides tähelepanu pöörata – sellele peaksid tähelepanu pöörama absoluutselt kõik mängijad. Alljärgnevalt selgitame pisut lähemalt, mis on hasartmängusõltuvus ning kuidas leida abi, kui peaks juhtuma, et kasiinos mängimine hakkab kontrolli alt välja minema.

Mis on tervitusboonus?

Üks asjaolusid, mida tuleks vastutustundliku mängimisega seoses tutvustada, on tervitusboonused, mida iga kasiino pakub, kuna võib väita, et boonused viivad mängija rohkem hasarti.

Iga online kasiino pakub uutele mängijatele tervitusboonuseid, mis on mõeldud uue mängija kingituseks. Kuna kasiinomaailm on konkurentsirohke, mõtlevad kasiinod välja aina suuremaid ja paremaid boonuseid, et mängija enda juurde meelitada. Niiviisi lubataksegi tasuta spinne ja boonusraha igale uuele registreerunud kliendile.

Boonuseid ei tasu aga pidada hasartmängusõltuvuse alustalaks. Tegemist on eelkõige kingitusega ning mängija ei ole kohustatud boonuseid kasutama. Mis veelgi enam, boonustele on rakendatud läbimängimise nõuded üksnes selleks, et vältida petturite meelitamist, kes võiksid muidu konto avada üksnes raha saamiseks. Sellised piirangud hoiavad kasiino õiguspärase ja turvalise mängukohana, nõuded pole sugugi loodud mängijate kiusamiseks.

Pea meeles, et tervitusboonused on lihtsalt lisakingitused, mida võib soovi korral kasutada, kuid mida ei pea kasutama, kui selleks pole soovi.

Kuidas tekib hasartmängusõltuvus?

Hasartmängusõltuvus on probleem, mis võib tekkida väga tasahilju ning isegi nendel mängijatel, kes usuvad täiesti sügavalt, et neid hasartmängusõltuvus ei ohusta.

See, kuidas sõltuvus täpselt tekib, erineb iga inimese puhul, kuid nagu mainitud, siis keegi pole ohust välistatud. Psühholoogid on aga paika pannud teatud faasid, mida võib märgata iga mängija puhul ning mis kirjeldavad hästi hasartmängusõltuvuse kujunemist:

  • Võidufaas: see on esimene samm, mille käigus soovib mängija lihtsalt skoorida järgmise võidu. Võitmine on mängija jaoks kogu mõte ning tasapisi muutub mängimine peamiseks meelelahutuseks, mis hakkab domineerima muude tegevuste üle. Tekib nö võiduhasart, kus mängija usub, et mida rohkem ta panustab ja mida rohkem ta mängib, seda reaalsem on võitmine.
  • Kaotusfaas: kuna võitmise illusioon domineerib, ignoreerib mängija kaotamist ning mõtleb stiilis „küll minu õnn pöördub“ või „küll ma raha tagasi teenin järgmise panusega“. Unustatakse ära, et hasartmängudes ei pruugigi võita raha pikka aega järjest. Võitmine hakkab täitma mängija enesehinnangut ja tõstma meeleolu, seega isegi kaotades mängitakse edasi eesmärgiga siiski peatselt võita.
  • Meeleheide: selles staadiumis on juba mängijal välja kujunenud sõltuvus. Otsitakse võiduhasarti, ignoreeritakse kaotamist ning kogu elu keerleb mängimise üle. Tekkida võivad võlaprobleemid, probleemid suhetes ning välja võib kujuneda depressioon.

Hasartmängusõltuvus tekib eelkõige seetõttu, et mängija kaotab reaalsustaju ning on pimestatud võitudest, ignoreerides kaotuseid.

Hasartmängusõltlane elab mängimise nimel

Hasartmängusõltuvuse muudab eriti koledaks see, kuivõrd ennastunustav on see sõltuvus. Nagu narkootiliste ainete sõltuvuse puhul, elab ka hasartmängusõltlane mängimise nimel ning teeb kõike selleks, et veel mängida: võetakse laene, müüakse vara maha, tehakse kõike selleks, et leida juurde mängimiseks raha.

Kõige selle põhjus on pimestatud arusaam kasiinomängudest. Võimalus aeg-ajalt raha võita võib kaotada mängija jaoks reaalsustaju ning nii tekibki sõltuvus, kus mängija elab ainult ja üksnes kasiinomängude mängimise nimel.

Kuidas saada abi

Järgides vastutustundliku mängimise põhimõtteid on võimalik vältida hasartmängusõltuvuse teket. Kõigis Eesti kasiinodes on erinevad piirangumehhanismid nagu ajapiirang või rahapiirang, mis aitavad vältida seda, et kaotad end tundideks kasiinosse.

Kui aga tunned, et mängimine hakkab kontrolli alt väljuma, tuleks koheselt abi otsida, enne, kui hasartmängusõltuvus elu üle võimust võtab. Eestis on olemas spetsiaalne organisatsioon nimega Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus ning seal antakse tuge ja nõuandeid igale mängijale. Samuti on võimalik nõustamiskeskusega ühendust võtta mänguriliini 15410 kaudu.

Ära karda ühendust võtta ja abi otsida. Kasiinomängud peaksid jääma alati üksnes meelelahutuseks – väldi hasartmängusõltuvust ja mängi vastutustundlikult.